Увічнені у монументі: прихильники Бетіса
Це лише один із героїв роману Артуро Переса-Реверте "Шкіра для барабану, або Севільське причастя" міг дозволити собі водночас членство й у "Севільї", й у "Бетісі", а в житті все простіше: або ти з ними, або з нами, як сформулював один із севільських ультрас.
Хоча офіційною датою створення найбільшого угруповання фанів "Бетіса", що зветься Supporters Gol Sur, і вважається 14 жовтня 1986 р. (матч між "Бетісом" і хіхонським "Спортингом" став проривним, й навіть у сучасних логотипах групи наявне число "86"), свої витоки цей колектив бере ще від 1969 р. Тоді активні вболівальники "бетікос" мали назвисько El Chupe, однак не класифікувалися саме як ультрас.
Ключовий момент в історії ультрас-руху Іспанії відбувся під час чемпіонату світу 1982 року, який проходив на Піренейському півострові. Ця подія, насичена якісним футболом і палким вболіванням, спричинила значний розвиток фанатського руху в країні. Після 1982 року на трибунах іспанських стадіонів стали з'являтися представники різних субкультур: модники, рокери, прихильники стилю кантрі, панки, скінхеди та інші. Ця своєрідна контркультурна революція стимулювала виникнення численних фанатських угруповань по всій Іспанії. Наприклад, за часом створення Supporters Gol Sur поступається сусідам з Biris, які підтримують "Севілью" і цього року відзначають своє 50-річчя. Проте за багатьма іншими аспектами фанатської активності вони випереджають своїх вічних суперників. Варто зазначити, що "Бетис" є шостим за популярністю клубом Іспанії, тоді як "Севілья" посідає восьме місце.
Політичні уподобання? До 1991 року хлопці з Supporters Gol Sur позиціювали себе як андалузькі націоналісти лівого спрямування. Проте, у рік розпаду Радянського Союзу в угрупованні виникла фракція Skin Betis, яка тяжіла до вкрай правої ідеології. Поступово весь цей рух значно зрушив вправо на противагу лівим прихильникам "Севільї". Водночас Supporters Gol Sur підтримують товариські відносини з ідеологічно близьким Frente Atletico, що підтримує мадридський "Атлетико".
Фанатська стилістика? Група Supporters Gol Sur завжди виділялася своєю схильністю вибігати на поле рідного стадіону "Беніто Вільямарін". Наприклад, таким чином вони відзначили своє 15-річчя у 2001 році під час матчу проти "Барселони". 6 жовтня 2002 року сталася масштабна сутичка між Supporters Gol Sur і прихильниками "Севільї" просто під час дербі. Врешті-решт, поліція була змушена застосувати сльозогінний газ.
Взаємини клубу й ультрас знали різні часи: взаємоповага, ворожнеча, скептицизм, доба глузування. Однак, попри все, в 2007 р. "Бетис" урочисто відкрив монумент своїм уболівальником. Чи багато ви знаєте аналогів у світовій футбольній історії? Водночас у тому самому році від дій фанів "Бетиса" постраждав ентренадор "Севільї" Хуанде Рамос. Уболівальники вердебланкос закидали лавку запасних "севільїстас" бозна чим, а в Рамоса в підсумку був діагностований струс мозку. Й тогоріч - вияв щирої поваги фанів "огірків" до пам'яті померлого гравця "Севільї" Антоніо Пуерти, на могилі якого дотепер трапляються квіти з біло-зеленими стрічками. Supporters Gol Sur - це справжній калейдоскоп суперечностей!
Вже ближче до нашого часу, в 2015 р. фани "Бетіса" втрапили в сексистський скандал. Образливі співи членів Supporters Gol Sur на адресу колишньої дівчини гравця Рубена Кастро спричинили хвилю обурення. Й тогочасна президентка Андалузії Сусана Діас, й тодішній президент "Бетіса" Хуан Карлос Ольєро висловилися негативно на адресу "співаків". А Федерація прогресивних жінок закликала до притягнення винних до суворої відповідальності. Втім, ситуацію вийшло залагодити тим, що група Supporters Gol Sur виступила з офіційною заявою, де задекларувала зобов'язання виключити зі своїх рядів тих, хто "схвалює насильство". А неідентифікацію осіб, які заспівали пісню на користь гендерного насильства, назвали своєю помилкою, склали вибачення та пообіцяли прийняти будь-які заходи, вжиті за це проти угруповання.
У 2017 році український футболіст Роман Зозуля став мішенню цькування з боку ліворадикальних фанатів "Райо Вальєкано". Зозуля тоді намагався перейти в оренду до мадридського клубу з "Бетіса". Гравці "Бетіса" провели акцію на його підтримку, одягнувши футболки з написом "Ми всі - Зозуля!" перед матчем проти "Валенсії". Українців також потішила підтримка ультрас "Бетіса". Зокрема, фанатське угруповання Supporters Gol Sur зустріло повернення Романа з Мадрида словами: "Це - твій дім!".
Відданим прихильником "Бетіса" був популярний іспанський співак із Севільї, Рафаель Гонсалес Серна Боно, відомий як Рафа Серна. Він написав і виконав гімн клубу. У лютому 2019 року, у віці 53 років, співак пішов із життя. Того ж року перед домашнім матчем проти "Барселони" вболівальники вшанували пам'ять музиканта хвилиною мовчання та розгорнули величезний банер з його обличчям і написом "Вічний Рафа Серна". Художники-ультрас створили чорно-білий банер, використовуючи сіру фарбу для тіней на обличчі. "Можливо, цей банер не був найбільшим або найвидовищнішим, - згадували пізніше члени Supporters Gol Sur, - але безсумнівно, це був один із тих, які ми зробили з найбільшою любов'ю до людини, яка на ньому зображена. Він віддав душу "Бетісу"".
"Робота чи фінал Кубка" - саме з таким складним вибором зіткнувся один з найпалкіших прихильників вердібланкос два роки тому перед важливим матчем проти "Валенсії" за престижний трофей. Думаєте, що обрав справжній ультра?